
MEDIACJE

Dlaczego mediacja zamiast sądu?
DYSKRECJA
O sprawie mediacyjnej wiedzą tylko strony – szczególnie jest to ważne w stosunkach handlowych, gdyż informacje o prowadzonych sporach sądowych często źle wpływają na wizerunek przedsiębiorcy.
POUFNOŚĆ
Mediatora obowiązuje tajemnica zawodowa, a tajność przebiegu mediacji jest prawnie chroniona – w przeciwieństwie do posiedzeń sądowych, które z zasady są jawne.
ODFORMALIZOWANIE
Brak skomplikowanych procedur, występujących w postępowaniu sądowym.
PRZYJAZNE WARUNKI
Spotkanie na neutralnym gruncie w kancelarii skutecznie łagodzi stres związany z przebywaniem na sali sądowej i pozwala na załatwienie sprawy, umożliwiając stronom po jej zakończeniu dalszą współpracę, co zwykle po procesie nie jest łatwe.
SKUTECZNOŚĆ
Wszczęcie mediacji przerywa bieg terminów przedawnienia, a zakończona ugodą podpisaną przez mediatora ma moc równą ugodzie zawartej przed sądem i stanowi tytuł wykonawczy.
SZYBKOŚĆ
Przebieg mediacji jest elastyczny i uzależniony od woli i aktywności stron – w przeciwieństwie do długotrwałego postępowania sądowego
EFEKTYWNOŚĆ
Możliwe jest wybranie jednej z bardzo wielu ilości rozwiązań, które mogą być zadawalające dla obu stron – co nie jest możliwe przy rozwiązaniu sądowym.
OSZCZĘDNOŚĆ
Koszty mediacji są mniejsze niż w postępowaniu sądowym i łatwe do podsumowania – w przeciwieństwie do kosztów procesu sądowego.
Mediacje ze skierowania sądowego
Zgodnie z Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 czerwca 2016 r.
w sprawie wysokości wynagrodzenia i podlegających zwrotowi wydatków mediatora
w postępowaniu cywilnym:
-
W sprawach o prawa majątkowe wynagrodzenie mediatora wynosi 1% wartości przedmiotu sporu, jednak nie mniej niż 150 złotych i nie więcej niż 2000 złotych za całość postępowania mediacyjnego.
-
W sprawach o prawa majątkowe, w których wartości przedmiotu sporu nie da się ustalić, oraz w sprawach o prawa niemajątkowe wynagrodzenie mediatora za prowadzenie postępowania mediacyjnego wynosi za pierwsze posiedzenie 150 złotych, a za każde kolejne 100 złotych (łącznie nie więcej niż 450 złotych).
Mediacje pozasądowe
Koszty mediacji pozasądowych ustalane są indywidualnie, w zależności od rodzaju sprawy.